Hovoríte mi, že chcete zmeniť svet a ja ho chcem zmeniť tiež, ale nie vašimi prostriedkami. Máte hlavy plné nenávisti, takže so mnou nepočítajte, urobím to, čo uznám za správne.

Lennon to komentoval takto: „To, čo v skutočnosti robíme je, že posielame správu do sveta a hlavne mladým alebo každému, kto chce protestovať za mier, či akejkoľvek forme násilia. Protestovať môžete mnohými spôsobmi a ten náš je jedným z nich. Ktokoľvek si v mene mieru môže nechať narásť vlasy, vzdať sa týždňa svojej dovolenky alebo sedieť zaviazaný vo vreci. Protestujte za mier, hocijako, ale nenásilne. Mier sa dá dosiahnuť len mierovými prostriedkami. Bojovať s establišmentom jeho vlastnými zbraňami nie je dobrý nápad, pretože vždy vyhrá. Vyhráva už tisícky rokov. Oni veľmi dobre vedia, ako sa používa násilie a len im to uľahčíte, keď sa im vystavíte rovno na mušku, aby vás mohli zabiť.

Lennon-Oko-peace

Lennon teda vedel, že vystúpiť verejne proti plánom establišmentu nie je sranda. Naozaj môže ísť o život. Je teda namieste opýtať sa, keď prídete na námestie, kde je všetko profesionálne zorganizované ako na koncerte, na vašej strane je štátna televízia, prezident, skoro polovica parlamentu a nemáte žiadny pocit ohrozenia – môžete si byť istí, že naozaj protestujete proti zámerom „establišmentu“?

Lennon a Beatles mali aj veľa skúseností s mediálnou scenou. V 60-tych rokoch, keď boli na vrchole slávy, vrcholila aj vojna vo Vietname. V západných médiách, veľmi podobne ako dnes, prebiehala nepretržitá kampaň o slobode a demokracii, ktorú Americkí vojaci prinášajú do Južného Vietnamu, aby ho neovládol krutý a neľudský komunizmus. Brian Epstein, manažér Beatles, svojich chlapcov poznal. Zakazoval médiám, aby sa ich v Amerike pýtali čokoľvek o Vietname a zakazoval im na túto tému odpovedať.

A tak sa ani Beatles neudržali a raz v auguste 1966 na otázku, či nechcú povedať niečo o Vietname, John sucho prehodil: „Nepáči sa nám to.“

Novinár: „Môžete to trochu rozviesť?“

John: „Nie. Rozviedol som to dosť. Nepáči sa nám to a to je všetko. Nechceme vojnu.“

George doložil: „To máte tak… To znamená len toľko, že vojna je zlá a každý chápe, že je zlá. A netreba to už nijako obkecávať.“

Nie nadarmo jedným z hlavných hesiel rocku bolo: „Free your mind!“ Rocker sa nedá spútať ani peniazmi, ani konformitou, ani politickou korektnosťou. Rocker hrá hru po svojom a neuznáva heslo: „Kto nie je s nami, je proti nám.“ John Lennon to sebe vlastným jazykom vyjadril v texte piesne Revolution.

You say you want a revolution… We all want to change the world
But when you talk about destruction
Don’t you know that you can count me out
But if you want money for people with minds that hate
All I can tell you is brother you have to wait

Hovoríte mi, že chcete zmeniť svet a ja ho chcem zmeniť tiež, ale nie vašimi prostriedkami. Máte hlavy plné nenávisti, takže so mnou nepočítajte, urobím to, čo uznám za správne.

Celý článek na webu Poznámky pana Bavora
ZDE via Na ktorom námestí by stál John Lennon

 

Spracoval 

Zdroje:

http://www.beatlesinterviews.org/db1971.0121.beatles.html

http://www.petrzalskenoviny.sk/spolocnost/06/2013/papez-jan-pavol-ii-v-petrzalke-spominate-si/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bratislava

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5621847/Roger-Waters-condemns-Syrian-air-strikes-denounces-White-Helmets-fake.html

https://sk.wikipedia.org/wiki/The_Wall_%E2%80%93_Live_in_Berlin

https://www.huffingtonpost.com/john-w-whitehead/john-lennon-anti-war-activist_b_1948185.html

https://imagesofhistory.wordpress.com/2014/04/20/photos-of-john-lennon-and-yoko-onos-bed-in-1969/

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/the-lennon-files-the-fbi-and-the-beatle-429429.html

https://www.google.sk/search?rlz=1C1GGRV_enSK751SK751&ei=8KnZWo7iAszJwALPk4PwBQ&q=john+lennon+revolution+lyrics&oq=john+lennon+revolution+lyrics&gs_l=psy-ab.3..35i39k1j0i203k1.54533.55950.0.56847.8.8.0.0.0.0.145.767.7j1.8.0….0…1c.1.64.psy-ab..0.8.767…0i19k1.0.V7D8P1sJGFg

http://wogew.blogspot.sk/2008/12/beatles-and-vietnam.html

https://www.facebook.com/jalal.suleiman.33